Backpacking ultralight

Benátky, Neapol - 2 Týdny (říjen / listopad 2017)

publikováno: 6. 11. 2017

Putování dva týdny Itálií pěsky a na penny boardu konce října a začátku listopadu 2017. Tři dny v Benátkách a následný přesun letecky do Neapole na 9 dní. Výstup na vrchol sopky Vesuv a prozkoumávání malých přímořských měst Kampánie.

Video Benátky - Itálie (10/2017)

Video Vesuv, Neapol - Itálie (11/2017)

Fotogalerie

 

Benátky a okolí pěšky (region Benátsko, Venezia)
Mestre
Benátky
Treviso

Neapol a okolí pěšky (region Kampánie, Campania)
Neapol
San Giovanni a Teduccio
Vesuv (1281m)

Ottaviano
San Giuseppe Vesuviano
Terzigno
Pompei
Torre Annunziata
Leopardi
Torre del Greco
San Giorgio a Cremano

Chiaia
Posillipo
Isola di Nisida
Bagnoli
Pozzuoli
Lucrino / Lago d Averno

Benátky (3 dny)


27.10.2017: odlet do Benátek
Letím do Benátek na letiště Marco Polo v pátek večer. Už nákup letenky byl půl roku dopředu, kdy nabízela společnost akce na podzim. Rozhodl jsem se vydat pěšky z letiště, jelikož rád ušetřím a hlavně nepospíchám, i když s nezjištěním cesty o vzdálenosti 20 km jsem nepočítal. Do půlnoci dojdu polovinu trasy nedaleko Mestre a ulehám na poli. Je cítit opravdu zima kvůli vlhké trávě, otevřenému místu a blízkosti moře.

28.10.2017: první den v Benátkách
Sestavím si penny board z nalezeného dřeva a přejedu most z Mestre do Benátek. Na hladině moře se tvoří mlha, takže ani na druhou stranu mostu není vidět. Na okraji ostrova nacházím dva supermarkety jako Conrad a Coop. Tady člověk nemá opravdu soukromí na odpoči, protože jsou všude samé budovy a davy lidí. A proto je i problém najít místo na spaní. Na východě ostrova je malý park Parco delle Rimembranze, ovšem i zde málo prostoru.

29.10.2017: druhý den v Benátkách
Procházím město druhý den detailněji. Vstávám mezi keři jít fotit v pět ráno než začne svítat. Mezi tím se uklízejí ulice po sobotě a ulicemi vonní čerstvé pečivo, co pekaři vozí do obchodů. Navštěvuji nádraží Venezia st. Lucia u kanálu Grande, kde se na protější straně nachází kostel San Simeone Piccolo. Už k ránu projíždí desítky lodí převážející turisty a zboží. Nedá se jen tak sednout na náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) a posvačit. Tady létají stovky agresivních holubů, kteří vám skočí pro jídlo i na klín sami. Nacházím v Benátkách nespočet prodejen s luxusním zbožím jako obrazy, oblečení, šperky a suvenýry jako benátské masky. Každý si povšimne, jak věší prádlo místní přes ulici, což vytváří romantickou atmosféru a vůni čerstvého prádla je velmi cítit.

Zákazy v Benátkách
plavání, jízda motorovými vozidly a na kole, vyhazování odpadků na zem, trhání květin, chození v plavkách

Neapol (9 dní)


30.10.2017: Treviso a odlet do Neapole
Oproti předchozím dnům je konečně jasná obloha a teplo. Přijíždím vlakem do Trevisa si odpočinout za město. Nacházím málo obchodů s jídlem a večer hladový už jen si dávám kebab blízko letiště, kam jedu na penny boardu. Dvě hodiny čekám na odbavení a mezi tím promýšlím plány další cesty. Vidím dlouhou frontu před sebou a předpokládám zpoždění. Jenže fronta se stáčí na druhou odbavovací bránu, kde předtím nebyl žádný název destinace, až na poslední chvíli. Po ohlášení mého jména, které si nejsem dostatečně jistý jasnou výslovností, ihned jdu k bráně, kde mě pouští k letadlu společně s jednou zbloudilou osobou.

31.10.2017: cesta na Vesuv
Vstávám nedaleko letiště dobře odpočatý vydat se do centra. Chci jen nakoupit a pokračovat z města. Procházím ulicemi nedaleko San Giovanni a Teduccio, kde je neskutečně špinavá a páchnoucí čtvrť, vyhublí, toulavý psi a prostituce. Nakoupím hromadu potravin až mi praská batoh a vyrážím do kopců. Na poslední asfaltové silnici se nestačím divit. Metr po metru se povalují kondomy všude. Je to oblíbené místo romantiků a útěkem z města. V 600 m.n.m. nacházím turistický přístřešek. Musím rozdělat oheň na uvaření potravin nedaleko studny na betonovém plácku. Vařím si kuře s těstovinami na tři dny. Nemohu riskovat nikde jinde zapalovat oheň, když je les kompletně suchý a myslím, že tu z horka dochází často k požárům. Také stromy jsou ohořelé. Netušil jsem přítomnost netopýrů, kteří nebyli vidět v dáli, ale plácali sebou o větve a pískali, což mi vydedukovalo, že to nejsou ptáci.

1.11.2017: výstup na Vesuv
Už před svítáním se chvíli ohřeji u ohně a pokračuji dál. Vidím poprvé tak sytě červené slunce a sytě modrou oblohu. Při vaření jsem spotřeboval litr vody a tím pádem nemám sebou pití, takže se nesmím moc zpotit. Přicházím k odbočce, kde je nápis vstup k sopce Vesuv (1281 m) koupením lístku. Jdu druhou cestou a po zjištění, že přicházím k zadní bráně mě informují. Při sdělení, že jsem Čech mě nakonec pouští lán bez placení 10€ vstupu. Avšak i přes placení, jestli by to za to stálo, tak říkám ne. Dvě dýmovničky uvnitř kráteru a davy turistů mi nedaly prostor a soukromí na focení. A to byla středa ráno, takže nemám představu jak by to vypadalo o víkendu. Mohu říci, že vidím takto jedinečnou zpustošenou přírodu poprvé. Při sahání na stromy mám ruce od saze a kameny na zemi jsou ostré. Do večera sestoupím do městečka Ottaviano a dále pokračuji přes San Giuseppe Vesuviano a Terzigno.

2.11.2017: Přilehlými mestečkami z Vesuvu
Navštěvuji vesnice jako Terzigno, Pompei, Torre Annunziata, Leopardi a Torre del Greco.

3.11.2017: Z Torre del Grecco do zmatečné Neapole
Spal jsem na kamenech, když mě vzbudili místní rybáři. Dost často má člověk na cestách mnohem více sny. Časté probouzení na tvrdých kamenech, svíticí měsíc a někdy nejistota bezpečnosti tyto faktory ovlivní. Nacházím staré odpadky vyplavené od moře jako zajímavé věci na focení. Trochu se omyji v moři a v poledne odjíždím z Torre del Greco na skejtu.

Vracím se opět do Neapole na okraji starého města. Všude po ulicích místní vyvěšují prádlo. Dokonce vidím, jak prodavači nosí nákupy až pod dům, aby si jej mohli vytáhnout kyblíkem na šňůrce do horního patra. Černoši často pracují jako ochranka v supermarketech či obsluha na benzínových pumpách. Ti chudší prodávají zboží na ulici. Pozoruji jednoho chlápka, jak dává na auta kapesníčky, když je červená a když mu nedají řidiči peníze, postupně je pak bere.

Páteční večer je neskutečně hustý provoz. Italové jezdí svižně a často mají na autech zmačkané plechy. Parkují na chodnících a jízda mladých na skútru úzkými uličkami mi připomíná Maroko. Cesta přes celé město je velmi únavná, když nemohu najít jediné místo na spaní, dostávám se k dálnici.

4.11.2017: odpočinek v parku Neapole
Vyspal jsem se u dálničního obchvatu v hustých keřích a pichlavých trní. Nacházím vhodné místo na vykoupání a odpočinek v parku Parco di Capodimonte. Všudy přítomné ještěrky se rády vyhřívají na slunci.

5.11.2017: na západ z Neapole
Kolem moře se rozprostírají zahrady a luxusní domky. Slyším více Rusů bavit se mezi sebou. Překvapuje mě stará průmyslová oblast mezi Posillipo a Bagnoli. Pokračuji k lodnímu přístavu u maličkého poloostrova Isola di Nisida, který patří soukromému majiteli. Začíná se zatahovat a dle předpovědi očekávám celou noc hustý déšť. Rád bych si nabil elektroniku, tak hledám zástrčky v ulicích. Co začne pršet, usednu u zavřené vlakové restaurace v Arco Felice. Do dvou hodin přijede pán z bezpečnostní služby mě vyhnat pod přístřeškem, ale to už mám plně nabitý mobil. Do jedenácti večer ulehnu v přístupném kempingovém a sportovní areálu Camping Averno Damiani pod přístřeškem.

6.11.2017 + 7.11.2017: na západ z Neapole
Pršet bude ještě do poledne, tak proto mám čas psát zápisky. Nacházím se v oblasti jezera Lago d Averno, kde se pěstuje vinná réva a také pomeranče, mandarinky, kterých si pár sesbírám u cesty. Jsou velmi sladké, že je zapíjím vodou. Vracím se zpět směrem k Neapoli přes krásné město Pozzuoli, svým hradem, kotvícími lodi a kamenitými břehy, kde fotím. Druhý den k večeru se spustí liják.

8.11.2017: odlet do Varšavy
Po bouřce a silném větru se po ulici válí desítky zlámaných deštníků. Promoklý si suším prádlo, peru, opravuji výbavu, nabíjím elektroniku, abych mohl být připravený na letiště. V horkém poledni shlédnu seriály a večer odlétám do Varšavy. Mohu říci, že letiště Chopin ve Varšavě je pro mě velmi oblíbené. Horká voda na zádech, ze které si uděláte i kafe, levné občerstvení, neomezená wifi, levná doprava vlakem z letiště, bezpečnostní služba. Cítím se tu po zbytek noci jako na hotelu. Co mě nejvíce překvapilo, když babička mi nabízela jídlo, které nemohla dojíst před nástupem do letadla.

Fakta o Neapoli
17 m.n.m. / oblast: Kampánie / 989 111 obyvatel (2013) / leží v Neapolském zálivu
nejkrásnější město Itálie
kontrasty mezi chudobou a bohatstvím
špinavé páchnoucí ulice
zločin a kriminalita
bezohlední řidiči
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2017-10-27 PÁ 21:05-22:25] Praha - Benátky, Marco Polo / Volotea 127 Kč
🚂 [2017-10-30 PO 12:00-13:00] Benátky - Treviso / Trenitalia 88 Kč
✈️ [2017-10-30 PO 21:10-22:30] Benátky, Treviso - Neapol / Ryanair 296 Kč
✈️ [2017-11-08 ST 19:55-22:15] Neapol - Varšava Chopin / Wizz Air 263 Kč
🚂 [2017-11-08 ST 23:00-23:30] Varšava Chopin: letiště - centrum / Vlak 58 Kč
🚍 [2017-11-09 ČT 15:10-20:30] Varšava - Vratislav / PolskiBus 36 Kč
Celkem: 868 Kč
Mini cruiser trasa 🏁Mestre, Benátky, Treviso - https://mapy.cz/s/3uBGm 24.9 km
Mini cruiser trasa 🏁Neapol, San Giovanni a Teduccio, Vesuv (1281 m) - https://mapy.cz/s/3uBJ9 80.8 km

Průvodce Itálie

Italská republika / Repubblica italiana
Hlavní město
Řím
Rozloha
301 338 km²
Nejvyšší bod
Mont Blanc, 4810 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
43° s. š., 12° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
60 507 590
Hustota zalidnění
194 ob. / km²
Úřední jazyk
italština
Náboženství
83,3 % křesťané, převážně katolíci, 12,4 % bez vyznání , 3,7 muslimové, 0,2 % buddhisté, 0,1 % hinduisté, 0,3 % jiná vyznání
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+39
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2021-03 / Benátky, Boloňa / Katánie
  2020-08 / Miláno
  2019-08 / Viareggio, La Spezia, Janov, Savona, Imperia, Sanremo, Ventimiglia
  2017-10 / Neapol
  2017-10 / Benátky, Treviso
  2017-05 / Verona, Lago di Garda, Bergamo
  2017-02 / Bergamo (letiště)
  2017-01 / Lago di Como, Lecco, Bergamo
  2016-11 / Bergamo
  2016-10 / Malpensa, Bergamo
  2016-05 / Val Grande (Domodossola), Lago Maggiore, Milano, Bergamo
  2016-03 / Lago d'Iseo, Bergamo
  2016-03 / Benátsko: Treviso, Venezia, Padova
  2015-12 / Lombardia: Lago di Como, Milano, Bergamo
  2015-04 / Lombardia: Lago di Garda, Verona

Itálie (italsky Italia), plným názvem Italská republika (italsky Repubblica Italiana), je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.[2][3] Na severu hraničí s Francií (488 km), Švýcarskem (740 km), Rakouskem (430 km) a Slovinskem (232 km). Uvnitř Itálie leží dva samostatné městské státy: Vatikán (0,44 km²) a San Marino (39 km²). Itálii navíc patří území obklopené Švýcarskem zvané Campione d'Italia. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře a Ligurské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním mořiSardinie a Sicílie. Hlavním městem sjednocené Itálie je od roku 1870 Řím. Itálie je členem Organizace spojených národů (OSN), Severoatlantické aliance (NATO), Rady EvropyEvropské unie (EU), EurozónySchengenského prostoru. Žije zde 60,36
[4] miliónů obyvatel, hustota zalidění činí 197,92 ob. / km².

Itálie patří ke státům s vysokým hrubým domácím produktem v přepočtu na jednoho obyvatele. Životní úroveň v zemi je vysoká, avšak existují značné rozdíly mezi severem a jihem země. Zatímco severní část Itálie je ekonomicky na úrovni Německa či Francie, jižní Itálie je spíše na úrovni Španělska nebo Řecka. To lze vysvětlit rozdíly ve struktuře hospodářství. Zatímco sever Itálie má vysoce rozvinutý průmysl, je jih země doposud charakterizován méně výkonným zemědělstvím, má horší infrastrukturu a je značně závislý na sezónní turistice.

Itálie je členem OECD a skupiny sedmi nejbohatších a nejrozvinutějších zemí světa G8. Společně s NizozemskemBelgiíLucemburskem, Francií a Spolkovou republikou Německo byla zakladatelským státem Evropského hospodářského společenství (EHS), což byl předchůdce EU, a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom).

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: benátky, treviso, neapol, vesuv, sopka itálie, torre del greco, pěsky itálie, skate itálie

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.