Backpacking ultralight

Lanzarote - Týden+ (březen 2019)

publikováno: 7. 4. 2019

Strávil jsem osm dní na Lanzarote součástí souostrovní Kanárské ostrovy na přelomu března až dubna. Počasí je celoročně velmi příjemné díky větru, které se pohybovalo mezi nocí a dnem o teplotách 15 až 25 °C. Nachodil jsem během týdne přes 150 km a navštívil typické kanárské vesnice. Nejvíce mě ohromily kaktusy, palmy a především krajina vulkanické činnosti.

Video Lanzarote - Týden+ (březen 2019)

Fotogalerie

Text

Mapa treku https://mapy.cz/s/3smJM

Vycestovat nejdále od Evropy na občanku na romatický ostrov Lanzarote součástí soostroví Kanárské ostrovy. Strávil jsem osm dní na Lanzarote součástí souostrovní Kanárské ostrovy na přelomu března až dubna. Počasí je celoročně velmi příjemné díky vanoucímu větru od moře, které se pohybovalo mezi nocí a dnem o teplotách 15 až 25 °C. Nachodil jsem během týdne přes 150 km a navštívil typické kanárské vesnice. Nejvíce mě ohromily kaktusy, palmy a především krajina vulkanické činnosti.

lanzarote, kanárské ostrovy, čech na kanárech, ráj na zemi, navštiv kanáry, kanáry na blind, arrecife, la santa, yaiza, haria, timanfaya

Lanzarote - Kanárské ostrovy - pěšky po ostrově během 8 dní

25.3.2019: odjezd na letiště do Vídně
Vyjíždím vlakem v poledne na trase Praha - Brno a dále pokračuji autobusem přímo na letiště ve Vídni. Dorazím do jedenácti večer. Vypočítal jsem si nejlevnější cestu s několika přestupy. Cestou mám nakopené jídlo jako čokolády, instantní polévky, paštiky a maso v pixlích.

26.3.2019: odlet na ostrov Lanzarote
Moc se na lavičkách letiště neodpočinu, tak vyrážím na odbavení. Letenku jsem kupodivu kupoval den před odjezdem za 15 euro, což nebývá mým zvykem. Jedná se o poslední let v sezóně za tuto cenu. Navíc v úterý ráno není letiště přeplněné a v letadle si vyberu volná místa vzadu pro sebe. Do cílové destinace si parádně odpočinu. Ihned u terminálu se rozprší, zatímco si promyslím trasu, kudy půjdu pěšky.

Vydám se přímo do Arrecife kolem pláží Playa Honda. V prvních dojmech mě ohromí bílá archtektura nízkých rodinných domů s malými dřevěnými okny a dveři. Vane mírný svěží vánek od moře. Arrecife je moderní turistické město se vším všudy. Mám rád tradiční místa s historií, tak mě nějak nezaujme. K zapůjčení přesunu po městě jsou k dispozici elektro koloběžky v ulicích. K jízdě na skateboardu kolem pláží je v některých místech chodník místo kvalitní asfaltky či betonu, afvšak v centru se nachází skatepark. Na plážích se mohou zapůjčit lehátka a slunečníky nebo se zdarma osprchovat. Nejsou tu ovšem na ulicích pítka na vodu ani místa k převlečení plavek. Maximálně jedny veřejné záchody.

S udivem zjišťuji, že se na ostrově nachází všechny známé obchody a supermarkety jako v Evropě na pevnině. Nakupuji jídlo především v řetězcích Lidl nebo Mercadona. Na vesnicí jsou krámky Simply one, kde mají každodenní pracovní dobu do pozdních hodin a všude jde platit kartou.

27.3.2019: Arrecife - Punta Grande - Costa Tequise - Los Cocoteros - Charco del Palo - Arrieta - Punta Mujeres - Jameos del Aqua
Pokračuji pěší trasou kolem moře přes vesnice Punta Grande, Costa Tequise a Los Cocoteros.

Nejvíce mě ohromují kaktusy všech tvarů, co si pěstují místní u svých domů.

Zastavím se v Charco de Palo, kde mě překvapí nudisti u hotelů a na plážích. Berou to tu všichni vážně a dodržují nahotu. Je to místo, kde člověk zažije pocit svobody. Pokračuji dále kolem rozbrázděných břehů po písčité cestě. Zastavuje se jedna turistka Ute Weinhofer (51) z Rakouska, že jde stejným směrem. Vydáváme se společně 5 km do města Arrieta.

Jameos del Aqua
Půl kruhy z kamenní chill beach a kytky ja tu spim
Kamennité pláže, zelené řasy a útesy

28.3.2019: Jameos del Aqua - Cueva de los Verdes - Máguez - Haría - Teguise
Údolí tisíce palem
Kluci zvony ticho spaci mesto nedele market

29.3.2019: Teguise - Nazaret - Tahiche - Arrecife
Castillo de San Gabriel

30.3.2019: Arrecife - San Bartolomé - Tinajo - La Santa
Živá hudba v baru Pura Vida v Tinajo

31.3.2019: La Santa - Caserio de Teneza - Timanfaya NP - Yaiza
Národní park Timanfaya (španělsky Parque nacional de Timanfaya) je španělský národní park na Kanárských ostrovech, na ostrově Lanzarote. Leží v jihozápadní části ostrova. Má rozlohu 51 km² a byl založen v roce 1974. Park tvoří oblast pokrytá vulkanickými vyvřelinami a je téměř bez vegetace. Má kopcovitý až mírně hornatý charakter, s nadmořskou výškou okolo 500 m. Zbarvením vulkanických hornin připomíná oblast nazývaná Montaňas del Fuego spíše povrch Marsu. V roce 1730 a následně v roce 1824 zde došlo k velkému sopečnému výbuchu. Láva pokryla přibližně třetinu ostrova.

1.4.2019: Yaiza - Playa Quemada - Puerto del Carmen
Nákup letenek zpět jsem sledoval do posledních dní. Měl jsem zarezervovaný let Lanzarote - Madrid. A dále jsem se rozhodoval jestli si neprodloužit cestu, abych déle strávil čas v Madridu.

2.4.2019: Puerto del Carmen
Procházím druhý

3.4.2019: odlet na trase Lanzarote - Madrid - Norimberk / odpoledne v Madridu
Odlétám s hodinovým zpožděním v deset ráno. Sedím u okénka a z letadla krásně vydím celý ostrov ve své kráse spolu s menším ostrůvkem La Graciosa. Pohledem ze shora to opravdu připomíná měsíční krajinu. Příletem do Madridu uvažuji návštěvu centra, ale mám sotva 4 hodiny. Jízdenka na jednu cestu do metrem stojí 2€ s zakoupením kartičky za 2,5€, na kterou se budou jízdy nahrávat. Cesta z letiště a nebo opačně se v této zóně účtuje příplatek plus 3€. Vystačím si s chůzí nedaleko letiště a nakoupím jídlo v supermarketu Mercadona v Centro Comercial Plenilunio. Docela mi bolí hlava vždy z horka v letadle a špatného vzduchu. Druhým letem pokračuji do Norimberka. V půl jedenácté večer se trochu prospím na letišti. K ránu dojdu 6 km na hlavní nádraží a dojedu vlakem domů.

Kanárské ostrovy obecně
Kanárskě ostrovy jsou nejjižněji položené území Evropy součástí Španělska. Takzvané Kanáry jsou tvořeny sedmi hlavními ostrovy a několika menšími ostrůvky. Z nejznámějších patří Tenerife, Fuertentura, Gran Canaria a Lanzarote. Dříve nazývané ostrovy velkých psů (canarias-canis-pes), viditelné na znaku. Obyvatelům dříve říkaly králíkáři, když spolu se psy lovily králíky. Díky vulkanickému povrchu v některých částech připomínají planetu Marsu.

Zajímavosti
Na ostrovech rostou také výborné banány, které ochutnáte jen tady, protože vyvážet se nesmějí - jejich velikost totiž nesplňuje evropské normy.

César Manrique

Hlavní obživa
Cestovní ruch, zemědělství, rybolov
Kozí sýry, palmový med, exotické ovoce, vinná réva (Malvisia - sladké a tmavé bílé víno), těžba mořské soli

Arrecife - moderní turistické město

nejkrásnější vesnice Yaiza na ostrově s 600 obyvateli
sopky Timanfaya v národním parku na jiho východě nedaleko vesnice Yaiza

Haría [Aríaja] údolí tisíce palem
Tahiche [Tagise] hlavní město ostrova

7 km dlouhá jeskyně Jameos del Aqua [Chameos del Aqua] na severu
Jedinné místo na světě, kde žijí drobní bílí ráčci

Órzola - Kaktusové zahrady
Kaktusy s plody - Opuncie - opunciové plantáže k výrobě marmelády
Červec nachový [Koči:nýja] šedé larvy na kaktusech, po rozmáčknutí mají fialovou dužinou používané jako přírodní barvivo

Madrid
Mezinárodní letiště Adolfa Suáreze (Barajas) je vzdálené 13 km od centra Madridu.
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

🚍 [2019-03-25 PO 15:20-17:45] Praha - Brno / RegioJet 94 Kč
🚍 [2019-03-25 PO 20:30-22:30] Brno - Vídeň / RegioJet 175 Kč
✈️ [2019-03-26 ÚT 06:00-09:40] Vídeň - Lanzarote / Ryanair 387 Kč
✈️ [2019-04-03 ST 09:10-12:50] Lanzarote - Madrid / Ryanair 438 Kč
✈️ [2019-04-03 ST 20:00-22:30] Madrid - Norimberk / Ryanair 589 Kč
🚂 [2019-04-04 ČT 06:36-14:00+1] Norimberk - Ústí nad Labem / České dráhy 289 Kč
Celkem: 1 972 Kč
Trasa pěšky 🚶Lanzarote letiště, Arrecife, Punta Grande, Los Cocoteros, Arrieta, Punta Mujeres, Haría, Tequise, Tahiche, San Bartolome, Yaza - https://mapy.cz/s/guhobahegu 157 km

Průvodce Španělsko

Španělské království / Reino de España
Hlavní město
Madrid
Rozloha
504 782 km²
Nejvyšší bod
Pico de Teide, 3718 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
40° s. š., 3° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
48 958 159
Hustota zalidnění
87 km²
Úřední jazyk
španělština
Náboženství
katolické
Státní zřízení
konstituční monarchie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+34
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: lanzarote, kanárské ostrovy, čech na kanárech, ráj na zemi, navštiv kanáry, kanáry na blind, arrecife, la santa, yaiza, haria, timanfaya

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.