Backpacking ultralight

Sofie - Víkend+ (říjen 2018)

publikováno: 23. 10. 2018

Prodloužený víkend první návštěvou Bulharska v hlavním městě Sofii během pěti dnů. Vydal jsem se pěšky od letiště 5 km do centra prozkoumávat města. Další tůra pokračovala do hor nad 1500 metrů. Teploty v noci nebyly příjemné, k ránu i 2°C a chladným větrem ještě více mrzlo.

Video Sofie - Bulharsko (10/2018)

Fotogalerie

Text

Prodloužený víkend v Sofii

Cesta na letiště
Odjíždím vlakem s přestupy na trase Praha, Brno a Bratislava. Přes 75 minut zpoždění mám akorát čas dojít z centra pěšky zhruba 10 km na letiště. Let trvá hodinu, což se velmi rychle ocitám po půlnoci v Sofii.

Jak bývá zvykem ve východních zemí, tak taxikáři se podbízí.Terminál je zastaralý a malý s velmi nepohodlnými sedačkami, takže se tu nedá moc spát, když halu hlídá ochranka. Záchody taky nevypadají dobře. Z letiště vede metro s jednou jízdou za 1,6 BGN.

Je pozdě tak si najdu místo na přespání v keřích. Avšak jsou více prostupné studeným větrem. Podle předpovědi do rána teplota klesla na 2°C, což bez spacáku jsem pociťoval probouzením chladem na nohy.

Poznávání Sofie
Z části města v centru postavili moderní obchodní budovy domy, ale převažující vetšina obyvatel žije v starých panelových domech, na kterých od počátku nikdo nic nedělal. Už jenom od letiště kolem mě projíždí zemědělci na koních. I když mám všechno oblečení na sobě, tak se musí hýbat, aby mi bylo teplo.

Výprava do hor - Vitosha NP
Začíná mě nudit chození po městě, tak prozkoumáním mapy se rozhodnu vyrazit do hor. Sofia je obklopena hory a bylo by naškodu je nenavštívit. Stoupám od okraje města na jih do národního parku Vitosha. Do tmy přespím u turistického přístřešku blízkosti řeky Боянска. Nahrabáním listí si vytvořím měkkou postel.

První procházející turisté mě vzbudí. Abych se dostatečně prospal a nabral energii, vstávám v půl desáté. Při probouzení toho musím naspat více. Jelikož je sobota, tak potkávám dost lidí pozitivně naladěné, kteří zdraví a usmívají se. V neprostupných částech lesa se objevují stopy sněhu. Musím se dostat nad 1500 m, než se otevře krajina s výhledem na město. Je ale příliš daleko, tak se vyhlídka zas tak nevyvede.

Většina turistů míří na vrchol Černý vrch v 2200 m. Mě ale stačí dojít do 1950 m, kde mám výhled do krajiny. Kvůli silnému větru se i proto vracím kolem chaty Aleko. Nachází se zde lyžařské středisko, stánky s občerstvením a místní prodávající džem.

Zpátky do města
Nejvíce nakupuji v supermarketech jako Billa, Lidl a Kaufland. Na těch pár dní nepotřebuji hotovost. V ulicích často vídám skateboardisty, kteří jezdí kdekoliv po městě, hlavně mramorových parcích. Bez problému policii zde mají postavené překáždky jako na Stalinu. V dalších dnes se oteplí, že mohu chodit i v kraťasích. U divadla Ivana Vazova probíhají oslavy ke dni 28. října. Místní zpívají národní písně a tančí v kruhu.
Nejraději trávím čas v parku součástí nazvaného jako Bulharské náměstí (пл. България). Je to nejfrekventovanější část odkud vede dlouhá turistická ulice Vitosha do středu města. Podobně jako v Rumunsku nacházím desítky kasín, klubů a kvůli chudobě prostituce na ulici.
Návštěvuji nádraží a i zde pokroky v modernizaci nevidím. Celkově potkávám málo turistů během pobytu v Sofii.

Fakta o Sofii
4. nejvyšší město Evropy s nadmořskou výškou s 550 m
Bulharský jogurt je ochranou známkou a podle Bulharů udělá tvůj život delším
Půdodní názvy města - Sredets, Tradiatsa
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

🚍 [2018-10-24 ST 08:50-11:20] Praha - Brno / FlixBus 29 Kč
🚂 [2018-10-24 ST 13:48-15:12] Brno - Bratislava / RegioJet 124 Kč
✈️ [2018-10-24 ST 21:50-00:25+1] Bratislava - Sofia / Wizz Air 256 Kč
Celkem: 409 Kč
Trasa pěšky 🚶Sofie, Vitosha NP - https://mapy.cz/s/3tQST 69.5 km

Průvodce Bulharsko

Bulharská republika / Република България
Hlavní město
Sofie
Rozloha
110 994 km²
Nejvyšší bod
Musala, 2925 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
42° s. š., 25° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
7 050 034
Hustota zalidnění
66 km²
Úřední jazyk
bulharština
Náboženství
pravoslaví (85 %), islám (13 %), katolictví (2 %)
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+359
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: čech v sofii, sofia, sofie, navštiv sofii, čech v bulharsku, sofie víkend, vitosha, np sofia, paneláky sofia

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.