Backpacking ultralight

Izrael - Týden+ (duben 2016)

publikováno: 20. 4. 2016

Dubnová návštěva Izraele na jedenáct dní byla mou první cestou do vzdálenější země mino Evropu. Odlet z Prahy přímým spojem do Tel Avivu trval tři a půl hodiny. Očekával jsem pohovor a otázky co tu budu dělat, kde se budu pohybovat, kolik mám peněz, ubytování, stravování, ale i dokonce kde pracuji. Strávit dvě hodiny na letišti není zrovna dobrým začátkem výpravy.

Video Izrael - duben 2016

Fotogalerie

Text

Izrael - Na cestách (duben 2016)

Podrobná kontrola na letišti
Po čtyř hodinovém letu procházím letištním terminálem. Už u východu mě osloví letištní kontrolor na pohovor. Dostávám otázku, proč jsem tu, co tu budu dělat, na jak dlouho, co dělám za práci. Následně v místnosti jsem kontrolován spolu s dalšími cestujícími, přesunut k dalšímu výslechu, důkladné tělní prohlídce a kontrole batohu. Zabavují mi zapalovač, který nastejno nepotřebuji. Po opakované žádosti o hotelovou rezervaci, kterou nemám, mě pustí.

Poznávání Tel Avivu
První dny v Tel Avivu, novém prostředí, se rozkoukávám. Mám sebou penny board a kolem pobřeží mohu jezdit dlouhé rovinky, než bych se pařil ve vedru chůzí. Jsem hladový a hledám levnější obchod od centra. V každé neznámé zemi nakupování trvá déle, než se zorientujete, co kde je, kolik co v přepočtu stojí a v hebrejštině někdy člověk nepozná třeba jogurt od smetany.

Cesta do Jeruzaléma
Třetí den odjíždím vlakem do Jeruzaléma, cca 60 km vzdáleného od Tel Avivu. Při příchodu na nádraží kontrolují batoh. Nákup jízdenky jde v automatu bez problému kreditní kartou. Kontrolní brány jsou také do obchodních center či kulturních zařízení. Často potkávám vojáky na ulici se zbraněmi různého věku, také i mladé holky, jelikož je zde povinná vojenský služba. Časem to člověku přijde normální a nevšímá si jich tolik, ba naopak by se měl cítit bezpečně. V Jeruzalémě je velká řada světoznámých památek a turistických míst, o které jsem se detailněji nezajímal. Nebezpečnější je druhá část města, kde žijí chudí lidé v často špinavých a zdemolovaných ulicích, takže není radno se zde příliš zdržovat. => dostával jsem se často do konečných ulic

Cesta k Černému moři
Za největší zážitek považuji koupání v Mrtvém moři. Je nejslanější, průzračně čisté, kde nic nežije a neroste. Ne každému to vyhovuje, jelikož nepříjemně štípe na těle takto velká koncentrace soli. Stačí si kapku otřít rty a hned máte nepříjemný pocit v puse. Voda opravdu nadnáší, že si v klidu můžete i číst. Klidná noc pod širákem byla příjemná a nikdo mě nerušil. Na většině turistických míst byla vždy možnost si načepovat vodu z kohoutku, avšak jídlo je samozřejmě drahé kolem Černého moře, kde jsou spíše jen hotely.

Haifa a Carmel národní park
Nádherně zalesněný národní park vás dostane do jiného prostředí než je zbytek vyprahlé Izraele. Ideální místo na odpočinek a jízdu na penny boardu. Projdete se lesem a není vám tolik horko.

Přes pláže na party
Z města Atlit na jih se nacházejí krásné písečné pláže. Když jsem byl na cestě, zaslechl jsem zvuk v dáli a šel za ním. Skvělá plážová free akce ve stylu psy trance mi dala možnost poznat více lidi mého věku. Další den má cesta vedla přes malé vesničky. Často byly oplocené a vedlo z nich několik východů, takže se stávalo, že končila ulice a musel jsem hledat východ.

Zmeškaný odlet
Dostavil jsem se včas k letišti, v klidu se najedl a připravil batoh k transportu, ale v tu chvíli jsem si myslel, že se přesunu k terminálu na odbavovací halu rychle. Byl jsem ale na příletové hale a musel se odbavit dalším spojem k terminálu 1. Z ponaučení by člověk neměl podceňovat větší letiště. Naštěstí mě odbavili jednotlivě později k letové bráně.

Fakta o Izraeli:
​​* ​náhražky jídla v supermarketech - nechutné
​​* ​polopouště - vyschlý kamenitý terén
​​* ​díky zavlažování ve městech a národních parcích listnaté stromy
​​* ​skvělý stav silnic všude kontrola batohu v obchodních centrech a nádraží
​* značení ve třech jazycích: hebrejština, arabština a angličtina​
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2016-04-01 PÁ 06:00-11:00] Praha - Tel Aviv / Wizz Air 750 Kč
🚂 [2016-04-01 PÁ 14:00-14:30] Tel Aviv: letiště - centrum / Israel railways 81 Kč
🚂 [2016-04-02 SO 15:00-16:00] Tel Aviv - Jeruzalém / Israel railways 132 Kč
🚍 [2016-04-04 PO 14:46-16:00] Maale Adomin (Jeruzalém) - Neve Zohar / Egged 225 Kč
🚍 [2016-04-06 ST 15:00-16:00] Ein Gedi - Jeruzalém / Egged 160 Kč
🚂 [2016-04-06 ST 19:00-20:00] Jeruzalém - Tel Aviv / Israel railways 135 Kč
🚂 [2016-04-07 ČT 19:00-20:00] Tel Aviv - Haifa / Israel railways 150 Kč
🚂 [2016-04-10 NE 19:00-20:00] Binyamina - Tel Aviv / Israel railways 150 Kč
✈️ [2016-04-11 PO 11:50-15:00] Tel Aviv - Praha / Wizz Air 1 939 Kč
Celkem: 3 722 Kč
Trasa pěšky 🚶Mrtvé moře: Neve Zohar, Masada NP, Ein Gedi - https://mapy.cz/s/natedazohu 50.2 km
Trasa pěšky 🚶Haifa, Carmel NP, Binyamina - https://mapy.cz/s/pofukubano 52.8 km

Průvodce Izrael

Stát Izrael / מדינת ישראל (Medinat Jisra'el) / دولة إسرائيل (Daulat Isrá'íl)
Hlavní město
Jeruzalém
Rozloha
21 640 km²
Nejvyšší bod
Har Meron, 1208 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
31° s. š., 35° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
8 299 706
Hustota zalidnění
359 km²
Úřední jazyk
hebrejština (oficiální), arabština (zvláštní status)
Náboženství
judaismus, islám, křesťanství
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+972
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: izrael putování, jeruzalém fotky, jeruzalém příroda, koupání v mrtvém moři, masada národní park, pevnost masada, polopouště izrael, chrám všech národů, jídlo izrael, doprava izrael

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.