Evropa, druhý nejmenší a zároveň druhý nejhustěji zalidněný světadíl, se svými politickými, jazykovými a historickými rozmanitostmi představuje výzvu pro snahy o politickou centralizaci a sjednocení.
Evropa, jeden ze sedmi světadílů, leží na západní části kontinentu Eurasie a je ohraničena Severním ledovým oceánem na severu, Atlantským oceánem na západě, Středozemním a Černým mořem na jihu s přilehlými vodními cestami. S rozlohou asi 10 058 912 km² a hustotou zalidnění přibližně 72 obyvatel/km², Evropa patří mezi menší světadíly, ale s přibližně 742 500 000 obyvateli (údaje k roku 2013) představuje zhruba 9,6% světové populace (podle údajů z roku 2009). Evropa se stala kolébkou západní civilizace a některé evropské národy hrály významnou roli v období kolonialismu. Avšak politická a národnostní různorodost, válečné konflikty, rozdělení železnou oponou a přijetí amerického dolaru jako mezinárodního platidla zapříčinily, že jejich vliv byl postupně zatlačen do pozadí zejména Spojenými státy. Současná politická a jazyková pestrost Evropy komplikuje snahy o politickou centralizaci, což platí i pro území, která jsou součástí Evropské unie, kde se hovoří celkem 218 jazyky patřících alespoň do 6 jazykových rodin, přičemž většina obyvatel hovoří jazyky indoevropské rodiny.
Související články
Severní Amerika, třetí největší světadíl s rozlohou kolem 24,709,000 km² a odhadovaným počtem obyvatel přibližně 579 milionů, je geograficky rozmanitý region s 23 nezávislými státy a 21 závislými územími.
Jižní Amerika, ležící na západní polokouli, je spojena s Severní Amerikou Střední Amerikou a oddělena od Antarktidy Drakeovým průlivem.
Asie je největší světadíl s více než 4,7 miliardami obyvatel, což ji činí nejlidnatějším a nejhustěji osídleným regionem na Zemi, a pokrývá 8,6 % povrchu planety.
Afrika, třetí největší kontinent s rozlohou přes 30,3 milionů kilometrů čtverečních a domovem pro přes 1,2 miliardy obyvatel, je zároveň nejrozmanitějším regionem s různorodými klimatickými zónami a bohatou historií lidského...