Jižní Amerika, jižní část amerického kontinentu, se rozkládá na západní polokouli, přičemž většina území leží na jižní polokouli s pouze čtyřmi zeměmi umístěnými na severní polokouli (Venezuela, Guyana, Surinam a Francouzská Guyana). Rovník a obratník Kozoroha procházejí tímto kontinentem, který je na západě ohraničen Tichým oceánem a na východě Atlantským oceánem. Jižní Amerika je spojena se Severní Amerikou prostřednictvím úzké pevninské šíje nazývané Střední Amerika. Geologicky nedávně propojeným kontinentem se odděluje od Antarktidy na jihu Drakeův průliv, zatímco na jihu od Ohňové země spojuje Atlantský a Tichý oceán Hornův mys.
Související články
Oceánie, zahrnující Australasii, Melanésii, Mikronésii a Polynésii, je geografický region s více než 20 000 ostrovy, který pokrývá přibližně 9 milionů km² a má přibližně 44,4 milionu obyvatel.
Severní Amerika, třetí největší světadíl s rozlohou kolem 24,709,000 km² a odhadovaným počtem obyvatel přibližně 579 milionů, je geograficky rozmanitý region s 23 nezávislými státy a 21 závislými územími.
Asie je největší světadíl s více než 4,7 miliardami obyvatel, což ji činí nejlidnatějším a nejhustěji osídleným regionem na Zemi, a pokrývá 8,6 % povrchu planety.
Evropa, druhý nejmenší a zároveň druhý nejhustěji zalidněný světadíl, se svými politickými, jazykovými a historickými rozmanitostmi představuje výzvu pro snahy o politickou centralizaci a sjednocení.