Vše Evropa Afrika Asie SV Amerika JŽ Amerika Austrálie Nezávislé
vše nenavštívené navštívené
Mapa...

Afrika - seznam států dle abecedy

Afrika, třetí největší kontinent po Asii a Americe, se rozkládá přes 30,3 milionů kilometrů čtverečních, což zahrnuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi; včetně ostrovů pokrývá 6 % celkové rozlohy planety. Tato pevnina leží převážně na východní polokouli, jak jižně, tak i severně od rovníku, a je obklopena oceány, přičemž na východě sousedí s Indickým oceánem a na západě s Atlantským oceánem. Středozemní moře na severu odděluje Afriku od Evropy, a na Suezské šíji je spojena s Euroasijskou deskou. Afrika zahrnuje různorodé klimatické oblasti, a je jediným kontinentem, který se táhne od severních mírných zón až po jižní mírné zóny. Své území může pochlubit pouštními oblastmi, polopouštěmi, savanami i deštnými pralesy. S přesahem do 53 států žije v Africe přes 1,2 miliardy obyvatel, což činí 16 % celkové populace Země.

Antarktida (kontinent)

Asie - seznam států dle abecedy

Asie, s rozlohou 44 603 853 km² největší světadíl, je také domovem pro více než 4,7 miliard obyvatel, což ji činí nejlidnatějším a od přelomu tisíciletí rovněž nejhustěji osídleným regionem na Zemi. Tvoří součást kontinentu Eurasie a rozprostírá se převážně na východní a severní polokouli. Asie pokrývá 8,6 % povrchu Země (29,9 % souše) a její obyvatelstvo představuje až 60 % celosvětové populace. Během 20. století se počet obyvatel Asie téměř čtyřnásobil. Název Asie pochází z akkadského slova "asu", což znamená východ nebo rozbřesk.

Austrálie a Oceánie (kontinent) - seznam států dle abecedy

Oceánie, geografický region často popisovaný jako kontinent, zahrnuje Australasii, Melanésii, Mikronésii a Polynésii, přičemž se odhaduje, že pokrývá rozlohu asi 9 000 000 kilometrů čtverečních a má přibližně 44,4 milionů obyvatel, což ji činí nejméně osídleným kontinentem po Antarktidě. Tvoří ji více než 20 000 tichomořských ostrovů a zahrnuje i Austrálii, která je z tektonického hlediska samostatným kontinentem, ačkoliv z politických důvodů je začleněna do regionu Oceánie. Někdy je tato oblast označována jako Austrálie a Oceánie nebo jen Austrálie, přičemž se v angličtině užívá také termín Australasia.

Evropa - seznam států dle abecedy

Evropa, jeden ze sedmi světadílů, leží na západní části kontinentu Eurasie a je ohraničena Severním ledovým oceánem na severu, Atlantským oceánem na západě, Středozemním a Černým mořem na jihu s přilehlými vodními cestami. S rozlohou asi 10 058 912 km² a hustotou zalidnění přibližně 72 obyvatel/km², Evropa patří mezi menší světadíly, ale s přibližně 742 500 000 obyvateli (údaje k roku 2013) představuje zhruba 9,6% světové populace (podle údajů z roku 2009). Evropa se stala kolébkou západní civilizace a některé evropské národy hrály významnou roli v období kolonialismu. Avšak politická a národnostní různorodost, válečné konflikty, rozdělení železnou oponou a přijetí amerického dolaru jako mezinárodního platidla zapříčinily, že jejich vliv byl postupně zatlačen do pozadí zejména Spojenými státy. Současná politická a jazyková pestrost Evropy komplikuje snahy o politickou centralizaci, což platí i pro území, která jsou součástí Evropské unie, kde se hovoří celkem 218 jazyky patřících alespoň do 6 jazykových rodin, přičemž většina obyvatel hovoří jazyky indoevropské rodiny.

Jižní Amerika - seznam států dle abecedy

Jižní Amerika, jižní část amerického kontinentu, se rozkládá na západní polokouli, přičemž většina území leží na jižní polokouli s pouze čtyřmi zeměmi umístěnými na severní polokouli (Venezuela, Guyana, Surinam a Francouzská Guyana). Rovník a obratník Kozoroha procházejí tímto kontinentem, který je na západě ohraničen Tichým oceánem a na východě Atlantským oceánem. Jižní Amerika je spojena se Severní Amerikou prostřednictvím úzké pevninské šíje nazývané Střední Amerika. Geologicky nedávně propojeným kontinentem se odděluje od Antarktidy na jihu Drakeův průliv, zatímco na jihu od Ohňové země spojuje Atlantský a Tichý oceán Hornův mys.

Severní Amerika - seznam států dle abecedy

Severní Amerika, subkontinent na západní a severní polokouli, je ohraničena Severním ledovým oceánem na severu, Atlantským oceánem na východě, Jižní Amerikou na jihu a Tichým oceánem na západě. S rozlohou přibližně 24 709 000 km2 je třetím největším světadílem na Zemi, přičemž zaujímá 4,8 % celkového povrchu planety a 16,5 % její pevninské části. Geograficky k Severní Americe patří i Grónsko, největší ostrov světa. S odhadovaným počtem obyvatel téměř 579 milionů lidí v červenci 2008 je Severní Amerika čtvrtým nejlidnatějším světadílem, hned po Asii, Africe a Evropě. Tento region zahrnuje 23 nezávislých států a 21 závislých území, s Kanadou jako největší zemí a ostrovem Navassa, závislým územím Spojených států, jako nejmenším.

Svět a kontinenty


Svět je obecný pojem označující rozsáhlý celek přírody, objektů, prostředí a událostí, který je nám známý skrze naše smysly, zkušenosti, rozum i emoce. Nejběžněji se slovo "svět" váže k planetě Zemi, jejím obyvatelům a jejich životnímu prostředí, ale v širším kontextu se odkazuje i na vesmír jako celek. V subjektivním smyslu je každý svět prostředím, kde se nachází jednotlivá osoba nebo věc, zahrnující vše, co tento prostor obnáší - od osobního prostředí jednotlivce po svět práce či vědy. Tento pohled nám umožňuje pochopit, že nežijeme všichni ve stejném světě, jak naznačuje filozofie Nelsona Goodmana. Filosoficky je svět chápán jako prostor určený k životu, což zdůrazňuje především současné filosofické myšlení, kde se často hovoří o bytí ve světě, jak naznačuje například Martin Heidegger. Náboženské myšlení přináší další rozměr, kde se často věří v existenci jiných světů, a často se usiluje o únik z tohoto světa vnímaného jako svět klamu nebo duchovního úpadku.

${ location.name }